Typowanie mma – sprawdzamy co można obstawiać

175

MMA, Mixed Martial Arts, a po polsku Mieszane Sztuki Walki należą bezsprzecznie do jednych z najszybciej zyskujących na popularności sportów. Pojedynki prawdziwych wojowników to coś, co ludzie oglądają chętnie zarówno w Polsce, jak i na całym globie. Federacji, gal i starć nie brakuje. Jest zatem co oglądać, a co za tym idzie, co obstawiać.

Specyfika typowania MMA

Główną rodzimą federacją jest KSW. Szczególnie rozsławiły ją takie nazwiska jak Mamed Khalidov oraz Mariusz Pudzianowski. Jednak już teraz momentami jest znacznie głośniej o będącej swego rodzaju parodią gali Fame MMA. Mimo, że starcia internetowych gwiazd odstają znacznie w poziomie sportowym od walk prezentowanych chociażby w KSW, to jednak zyskuje ona silnie na popularności.  Główną areną świata walk MMA jest federacja UFC. To ona stanowi olimp Mieszanych Sztuk Walki. To tam gwiazdy tego sportu chcą dostać się za wszelką cenę. Droga do tego jednak zazwyczaj jest długa i trzeba po drodze stoczyć sporo innych starć. A nam natomiast tylko zwiększa to okazję do typowania tego niesamowitego i pasjonującego sportu.

Należy jednak uważać, ponieważ MMA to dyscyplina podatna na niespodzianki. Mamy oczywiście murowanych faworytów, których zwycięskie serie trwają wręcz niepoważnie długo. Jednak nie raz już zdarzało się, że walka mająca stanowić, tak zwanego “pewniaka” kończyła się zaskakującym dla wszystkich wynikiem. Dlatego bukmacherzy oferują promocje, przykładem jest tutaj zakład bez ryzyka Ewinner za kwotę aż 110zł. 

Zakłady bukmacherskie na MMA

Podstawowym sposobem typowania Mieszanych Sztuk Walki jest zawieranie zakładów na zwycięzcę pojedynku. Nie interesuje nas tutaj sposób wygrania (których jest kilka, ale o tym za chwilę), a jedynie to, czyja ręka powędruje w górę w geście zwycięstwa.

Bukmacherzy oferują jednak znacznie więcej ponad to. Kolejnym sposobem obstawiania Mieszanych Sztuk Walki jest typowanie rund. Typować można zarówno ilość rund, do których dojdzie w trakcie walki, rundę, w której starcie się zakończy, czy chociażby ilość wygranych rund przez danego zawodnika.

A wojownicy wygrać swoje walki mogą na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest KO, czyli knockout. Jest to moment, w którym rywal traci przytomność, doznaje bolesnej kontuzji lub zamroczenia, sędzia rozpoczyna wtedy odliczanie 10 sekund, a jeśli zawodnik ten nie wykaże zdolności do dalszej walki w tym czasie, przegrywa.  Wygrać można również poprzez TKO, to jest technical knockout. Walkę w tym przypadku kończy sam zawodnik, sędzia, lekarz lub trener. Zazwyczaj do czynienia z taką sytuacją mamy w przypadku ciężkiej kontuzji. 

Pojedynek w MMA wygrać można również poprzez punkty oraz za poddaniem przeciwnika, a bukmacherzy nie omieszkali również tego umieścić w swojej ofercie. Jeśli tego jeszcze nam mało, tak jak mieszane są sztuki walki, tak mieszane mogą być nasze typy. Wielu bukmacherów pozwala na zakłady łączone, polegające chociażby na wskazaniu zwycięzcy starcia i sposobu w jaki on wygra.

Dobre typowanie MMA

Często zdarza się, że kursy na zwycięstwo zawodnika są niezwykle niskie. Mając jednak na uwadze jego umiejętności w walce w stójce lub parterze, zdolności do nokautowania rywali, czy raczej dowożenia walki do końca, możemy pokusić się właśnie o zakład łączony. Z racji, że MMA to sport indywidualny, pod uwagę trzeba brać wiele czynników. Rekord zawodnika, waga, zasięg ramion i preferowany sposób walczenia – wszystko to może mieć niebagatelne znaczenie.

Chcąc sprawdzić swoje umiejętności typerskie podczas obstawiania walk wag dosyć niskich, warto wziąć pod uwagę fakt, że zawodnicy często nie posiadają odpowiednio dużo siły, aby nagle znokautować rywala. W takim wypadku szukać będziemy raczej zdarzeń innych od KO czy TKO.

Natomiast wyższe kategorie wagowe cechuje krótszy czas walk. Dla wielu wielkich, pod względem gabarytów, zawodników lepiej zakończyć starcie szybkim nokautem, gdyż może nie starczyć im sił, aby kondycyjnie dotrwać do końca. Bukmacherzy rozsądnie zauważyli, że specyfika tego sportu wymaga specjalnych zakładów i na szczęście dla graczy, ich oferty są często, w tego typu zdarzenia obfite.