Jean le Rond d’Alembert urodził się w 1717, był znanym francuskim matematykiem i filozofem. Od 1754 członek a od 1772 sekretarz Akademii Francuskiej. Współtwórca Wielkiej encyklopedii francuskiej. Zasłużony na polu fizyki, zwłaszcza w dziedzinie mechaniki teoretycznej (zasada d’Alemberta), matematyki zwłaszcza w dziedzinie równań różniczkowych (odkrył rachunek pochodnych cząstkowych) oraz (o czym jeszcze nie wiedział) bukmacherki.
Zakłady w kasynach, które oferują 50% szanse wygranych stały się idealnym polem badawczym do wykorzystania wzorów matematycznych opracowanych podczas badań naukowych Rządzące prawa równowagi w naturze. D`Alembert chciał przenieść prawa przyrody w świat finansowy i przy wykorzystaniu zakładów pieniężnych oferowanych we francuskich kasynach z pewnością mu się to udało. Pomysł D`Alemberta początkowo wykorzystywano w ruletce i bakaracie, ale zbiegiem czasu system ten znalazł zastosowanie w bukmacherze.
Zanim zacznę opisywać ów system muszę wspomnieć o podstawach. Najważniejsze w owocnym wykorzystywaniu systemu D`Alemberta jest sprawne zarządzanie kapitałem i wyznaczenie górnych stawek w stosunku do swojego kapitału przeznaczonego na zakłady sportowe.
System D`Alemberta jest systemem związanym z odpowiednim doborem stawek do konkretnej gry, nadaje się on do różnego rodzaju systemów, jednakże podstawowym wymogiem korzystanie z pomysłu genialnego matematyka jest to aby kurs na grane zdarzenie sportowe wynosił minimum 2,0 (jednak nie powinien być on również za wysoki), niezależnie czy jest ono singlem czy kuponem akumulacyjnym. Przed rozpoczęciem gry trzeba ustalić swój budżet i jednostkę podstawową, czyli taką za jaką będziemy grali 1 kupon.
Zasada gry polega na tym, że na pierwszym etapie gry gramy na zdarzenie (zdarzenia) o sumarycznym kursie minimum 2,0 za 1j. Jeżeli wygrywamy ponownie rozpoczynamy grę od 1 poziomu grając za 1j, jeżeli jednak przegramy przechodzimy do drugiego etapu i tam ponownie gramy na zdarzenie o kursie min. 2,0 ale tym razem 2j. W przypadku wygranej wracamy do 1 etapu i gramy ponownie za 1j a w przypadku kolejnej porażki przechodzimy do 3 etapu i gramy już za 3j itd. Zasada jest więc bardzo prosta, po wygranej stawkę następnego kuponu zmniejszamy o 1j a po porażce zwiększamy o 1j.
Przykład (dla uproszczenia na każdym z etapów kurs wynosił 2,0)

* już teraz możemy wrócić do 1 etapu bo jesteśmy na plusie, ale możemy też grać dalej według systemu D`Alemberta
Gdybyśmy zagrali wszystkie te kupony za 1j to końcowy bilans wynosił by 0j (6 wygranych i 6 porażek).
Taki system doboru stawek ma ogromną przewagę nad doborem stawek proponowanych np. w klasycznej progresji gdzie na kolejnych etapach mnożyliśmy kolejne stawki x2. W takim wypadku dłuższa seria przegranych może nas doprowadzić do bankructwa. Przy wykorzystaniu systemu D`Alemberta i zachowaniu cierpliwości taką długa seria krzywdy nam już takiej nie zrobi np. 8 nie trafionych kuponów z rzędu do przy doborze stawek x2 mamy 1j+2j+4j+8j+16j+32j+64j+128j=255j aż tyle jednostek ryzykujemy aby zarobić 1j (sytuacja dla kursu=2,0); 8 nie trafionych kuponów z rzędu do przy doborze stawek systemem D`Alemberta to 1j+2j+3j+4j+5j+6j+7j+8j=36j czyli ponad 7 razy mniej niż w pierwszym przypadku, a możliwość zarobku nie jest wcale mniejsza.
Oczywiście pojawia się pytanie jaką przyjąć wartość jednostki dla siebie, to jest oczywiście uzależnione od tego jaki budżet chcemy poświecić na grę np. gdy założymy sobie grę maksymalnie do 10 poziomu to będziemy potrzebować 55jednostek czyli na 1 poziom będziemy stawiać 1,81% swojego budżetu (1jednostka).
Na stronie www.Betsystem.pl możecie znaleźć wiele systemów gry w których można wykorzystać pomysł D`Alemberta. Jednym z najpopularniejszych jest gra na X HT, czyli na remis do przerwy w piłce nożnej.