Przeciętny gracz w większości przypadków traci swoje pieniądze po przez złe zarządzanie dostępnym kapitałem. Bukmacherzy są doskonale zorganizowanymi organizmami, które bezwzględnie wykorzystują wszystkie nasze słabości. Zachowanie przeciętnego człowieka bardzo łatwo jest przewidzieć. Bukmacherzy w sposób bezwzględny posługują się ta wiedza tak, aby osiągnięć jak najwyższy profit ze swojej działalności. W jaki sposób to robią? Manipulacja kursami.

O to jeden z przykładów gdzie firmy bukmacherskie wykorzystują nasze słabości przeciwko nam. Zdarzają się tygodnie kiedy bardzo wielu faworytów zawodzi swoich graczy, których konta tym samym staja się mniej bądź bardziej osuszone. Jednak sam ten fakt nie wystarcza bukmacherom. Oni pragną zachować ciągłość obrotów i pracować nadal na swój zysk. Dokonują więc pewnej inwestycji. Podnoszą kursy tak aby stały się bardziej atrakcyjne dla przeciętnego gracza. Jest to dodatkowy bodziec, który wpływa na ilość wpłat od graczy. Taka zagrywka bukmachera będzie dla niego tylko krótko-terminową inwestycją. Przeciętny gracz zostanie znów zachęcony do obstawiania (pierwszy z efektów). Kolejne wygrane sprawia, ze zacznie on obstawiać częściej i za wyższe stawki. W końcu firmy bukmacherskie odgrywają zainwestowane pieniądze oraz uzyskują swój profit (drugi efekt). Sytuacja się powtarza… Tak w dużym uproszczeniu wygląda „cykl bukmacherski”.
Jak nie dać się wciągnąć w zagrywkę bukmacherów? Profesjonalni gracze wiedza, ze firmy bukmacherskie postępują w powyższy sposób. Sam ten fakt pozwala im na odłożenie gry do momentu gdy kursy oferowane przez bukmachera są dogodne. Wiedza czego można oczekiwać od danego zdarzenia i nie pozwolą sobie na obstawienie, którego cena jest zbyt niska (w stosunku do prawdopodobieństwa zaistnienia danego wyniku). Profesjonalni gracze nie 'zapalają się’ po kilku zwycięstwach z rzędu, ale czekają na następne okazje po solidnych kursach. Profesjonalny gracz może nie jest lepszy w przewidywaniu wyniku zdarzeń ale na pewno znacznie lepiej zarządza własnym kapitałem.
Przedstawione poniżej opisy metod pozwolą wam na lepsze zorientowanie się w strategiach zarządzania kapitałem. Wybór jednej z nich będzie zależał od cech indywidualnych samego gracza: jego skłonności do ryzyka, zasobności portfela itp.
(Jeśli macie pytania co do funkcjonowania poniższych strategii to zadawajcie je na forum naszego portalu.)
1.”Martingale” (gra przez progresje)
Jest to system powszechnie używany w ruletce. Ten system jak i inne opisane poniżej, pomaga kontrolować twoje wydatki zamiast wybierać odpowiednie zakłady. Teoretycznie system ten powinien przynosić ciągle zyski, lecz zależy to całkowicie od twojej umiejętności wskazania wygrywającego zespołu (zawodnika).
Procedura:
Podwajasz swoja stawkę kiedy przegrywasz, i zaczynasz wszystko od początku kiedy wygrasz. Wydaje się być banalnie proste – przynajmniej na razie. Oznacza to, ze masz zapewniony profit kiedy wygrasz. Rozważmy przykład:
Kurs 3,00
Stawiasz 100zl na zwycięstwo gospodarza z kursem 3,00, ale przegrywasz. Następnym razem stawiasz 200zl na inna grę z kursem 3,00 , jeśli teraz wygrasz to zarobisz 200 x 3 – (100 + 200) = 300zl. Jeśli przegrasz powinieneś podnieść stawkę dwukrotnie. ( 400zl, 800zl itd)
Problem jednak polega na tym ze stawki rosną bardzo szybko jeżeli przegrywasz kilka razy z rzędu. (potrzebny jest duży kapitał własny) Drugim problemem są ograniczenia w stawkach u bukmacherów.
Tak więc słabością tego systemu może być to, ze będziesz potrzebować nieskończenie wiele pieniędzy. Wszystko zależy jednak od naszej wiedzy, doświadczenia oraz odrobiny szczęścia.
System polecany dla zasobniejszych portfeli nie bojących się ryzyka.
2. Row of numbers (Rząd liczb) albo oryginalnie: Die Abstreichmetode
System podobny jest do systemu progresji. Jednak nie pokrywa tak szybko poniesionych wcześniej strat ale także nie generuje tak wielkich stawek, ze względu na większą elastyczność wyboru kursu i stawki. Wymaga także większego zaangażowania od gracza. Ciągłej kontroli stawek i kursów po jakich gramy.
Opis systemu:
Na początku decydujesz ile chcesz wygrać (wydaje się mile na samym początku) np. 1000PLN Później musisz ustalić ile czasu zajmie ci osiągniecie tego celu (20 obstawień). Dalsza część jest trochę bardziej skomplikowana. Następnie budujemy rząd:
50 50 50 50 50 50 50 50 ….50 (50 razy 20 = 1000PLN)
Musisz oszacować swoja skuteczność np 40% dla kursów 2.00 Lepiej nie doszacować niż przeszacować.
Jak obstawiać?
50 PLN stawki x 2.0 daje nam 100 PLN
dla kursu 1.50 stawka to 200PLN
dla kursu 1.75 stawka to 133.33PLN (czyli współzależność) tak aby przychód uzyskany równał się 100PLN
Uwaga!!! w przypadku wygranej wykreślamy z rzędu pierwsza i ostatnia liczbę.
W przypadku porażki dopisujemy przegrana kwotę na koniec kolejki.
2 obstawienie.(po przegranej)
kurs 2.00 (do wygrania 100PLN) a więc stawka będzie 50PLN
w przypadku zwycięstwa skreślamy pierwsza i ostatnia liczbę z szeregu, a w przypadku porażki dopisujemy gdy za pierwszym razem przegramy 200PLN dopisujemy je do kolejki na koniec i w następnym obstawieniem powinniśmy uzyskać przychód w wysokości 250PLN
System ten nie produkuje aż takiej dużej stawki ale nadal pozostaje niebezpieczny ponieważ istnieje możliwość wpadnięcia w długi łańcuch porażek z których będzie ciężko wyjść na prosta. Dla graczy których nie interesują powyższe strategie opracowano system, działający na innych zasadach.
3. Kryteria Kelly’ego
Kryteria Kelly’ego zostały opracowane w 1956 przez John’a L. Kelly’ego. Jest to teoria, której podstawowym celem jest racjonalne zarządzanie kapitałem początkowym (może być na zakłady) w celu uzyskania w długim okresie czasu pokaźnego zysku. Dzieje się tak przez wyznaczanie optymalnych stawek na zakłady. Ten system wymaga wiary w to, że twoje oszacowania wyniku są lepsze od szacowań bukmacherów. Pozwala to na określenie optymalnej stawki na zakład. Funkcjonowanie progresji w tym systemie – jest całkowicie zautomatyzowane. Wynika to z procentowego ustalenia stawki od posiadanego kapitału. Jakie są dalsze konsekwencje tego sposobu gry:
– stawka rośnie gdy wygrywasz
– stawka spada gdy przegrywasz
– teoretycznie nie możesz zbankrutować (co najwyżej zejdziesz kiedyś do ograniczenia w postaci najmniejszej stawki jaka można postawić u danego bukmachera 😉
Przykład: Spotkałem dwa sposoby interpretacji systemu Kelly’ego. Dla oszacowania stawki w pierwszym stosowany jest poniższy wzór:
Wzór: (kurs * oszacowanie -1)/(kurs-1)
Fundusz na zakłady 100zl
Drugi sposób: Bazuje na wyznaczeniu procentowo stawki, którą będziemy grać. Średnio jest to 10% kapitału początkowego. następnie wybieramy zdarzenie i szacujemy prawdopodobieństwo wyniku.
Kurs 2,00 (zdarzenie na 2 możliwości wyboru)
Oszacowanie – czyli twoja subiektywna ocena prawdopodobieństwa trafienia zdarzenia powinna być większa od 50% !!! To ty masz mieć przewagę nad bukmacherem!! Jeśli kurs nie odpowiada szacowanemu prawdopodobieństwu to nie graj. Dla kursu 1.70 szacowane przez ciebie prawdopodobieństwo powinno być wyższe od 65% itd…
Wzór pozwoliłby ustalić dokładną stawkę na dane zdarzenie z oszacowanym przez ciebie prawdopodobieństwem.
Czas gry systemem – teoretycznie system jest ciągły. Jednak spokojnie możemy wyznaczyć sobie kwoty do jakich chcemy grac i później skorygować nasz kapitał wyjściowy odejmując od niego nasz profit.
dodatkowe strategie gry…. (nie związane z zarządzaniem pieniędzmi 🙂
A.Przewidywanie wyniku (analiza zdarzenia)
Statystyki ze wszystkich lig europejskich z ostatnich lat pokazuje, że liczba goli w meczu może zostać opisana wzorem:
Dla piłki nożnej interpretacja wzoru brzmi następująco: Prawdopodobieństwo że zespół strzeli x goli. Gdzie lambda (l) to średnia liczba goli strzelona przez zespół, (e) jest matematyczną stałą wynoszącą 2,718. i x! – silnia z x.
Przykład:
średnia goli dla Barcelony to 3,1 i chcemy obliczyć prawdopodobieństwo strzelenia 2 goli. Podstawiamy do wzoru.
P(2)=(3,1 ^2 * 2,718 ^-3,1)/ 2! = 0,216
Prawdopodobieństwo wynosi 21,60 %
Wykres dla lambda = 3.1
Fakt, że potrafimy określić prawdopodobieństwo strzelenia określonej liczby goli przez daną drużynę może pozwolić nam na ustalenie najbardziej prawdopodobnego wyniku w meczu.
Jeszcze jeden przykład: ARSENAL – LIVERPOOL
Arsenal lambda 1,8
Liverpool lambda 1,6
Chcemy określić prawdopodobieństwo wyniku 1-1
Po pierwsze obliczamy prawdopodobieństwo, że Arsenal strzeli jednego gola. Wynik to: 29,8% Robiąc to samo w przypadku Liverpoolu otrzymujemy 32,3%
Teraz dla określenia prawdopodobieństwa wyniku 1-1 mnożymy 0,298 * 0,323
Prawdopodobieństwo wyniku 1-1 to 9,63%
Głównym problemem jest określenie lambda. Powinna ona być średnią goli strzelona przez drużynę i uwzględniać także średnią goli tracona przez przeciwnika.
B.Popieranie autsajderów – może warto???
Kursy opracowywane dla bukmacherów mają za zadanie przysporzyć jemu zysków. Kursy ustalane są przez ekspertów, można jednak być sprytniejszym od nich grając na niespodzianki.
Niemniej jednak, kursy proponowane przez bukmacherów rzadko reprezentują „prawidłowe” prawdopodobieństwo wyniku meczu piłkarskiego. Niekiedy bukmacherzy pragną jak najbardziej zwiększyć swoje profity nie ustalając kursów dokładnie wg Wskazań rachunku prawdopodobieństwa i innych czynników. Z takiego podejścia wynika nierówny rozkład profitów dla bukmachera, który przeważnie duży do zgarnięcia nawet do 88% stawek z zakładów.
W ostatnich latach wielu ekspertów dostrzega, że kursy na zespoły zwane z ang. Underdogs (tzw. Drużyny słabsze) są bardzo często zawyżane. Sytuację tę można wykorzystać otrzymując w dłuższym okresie całkiem niezłe profity. Jest to tak zwane granie na niespodziankę. (każdy wie, że taka wcześniej czy później się wydarzy)
Ponadto ktoś kiedyś powiedział, że granie na popularne zespoły takie jak: Man. United, Real M., Barcelona, Milan itp. jest to prosta droga do bankructwa.